piątek, 31 stycznia 2014

Kawiarnia „Liliput”

Kawiarnia ta była położona przy ul. Świętojańskiej 75 (obecnie jest tam bank). Uruchomiło ją Gdyńskie Zakłady Gastronomiczne (GZG), o ile pamiętam, jesienią 1957 roku. Remont lokalu trwał kilka miesięcy, a co mieściło się tam wcześniej nie pamiętam. Prace remontowe wykonywało kilka firm prywatnych.

W PRL – u panowała wtedy moda na „pikassy” - wszystkie wystroje wnętrz i nie tylko musiały być w tej konwencji, tak malowano ściany, takie były tkaniny dekoracyjne, kształty i barwy porcelany stołowej i dekoracyjnej, nawet pomieszczenia sklepowe i mieszkania malowano na „pikassy” tzw. niesymetrycznie.

Podążając za ówczesną modą wnętrze „Liliputa” też było zrobione w tej konwencji. Wszystko w lokalu nawiązywało do ówczesnej mody, fotele, ściany, zasłonki w oknach, a przede wszystkim taki był zdobiący środek lokalu „grzybek”, pod którym ustawionych było kilka stolików wokół grubego, czarnego filara udającego trzon owego „grzybka”. Miejsca pod „grzybkiem” były miejscami honorowymi, chociaż niezbyt wygodnymi, ale to dopiero miała pokazać przyszłość.

Gdy tuż przed Bożym Narodzeniem wróciłem po trzymiesięcznym kursie wojskowym, „Liliput” już był otwarty, poszedłem z ciekawości zobaczyć jak wygląda. Zakładano bowiem, że będzie to najbardziej ekskluzywna kawiarnia w mieście. Z uwagi na to, że moja wizyta miała charakter służbowy, zostałem przedstawiony kierownikowi kawiarni, personel składał się z pianisty, bufetowej, trzech kelnerek i szatniarki.


Mieszkając w pobliżu, często zachodziliśmy z moim przełożonym wypić dobrą kawę i posłuchać pianisty. W latach 70. ubiegłego wieku, lokal zamienił się w miejscówkę dla młodzieży, w piwnicy została zrobiona dyskoteka i młodzież zamiast „Liliput” mówiła, że idzie do „kapcia” i tak to trwało, aż powstał tam nie wiadomo po co kolejny bank.

6 komentarzy:

 1. Witam Pamietam właśnie tego pianistę Chodziłem tam z moją ciocia Mieszkała w Gdyni na ul Świętojanskiej 122. Naprzeciwko prezydium. To była pierwsza połowa lat 60 tych Spedzałem zawsze u cioci wakacje miałem lat? Róznie Zalezy w którym roku Na stałe mieszkałem w Konstancinie pod Warszawa Do dzisiaj kocham Trójmiasto A G dynie przede wszystkim Wczesniej ciocia mieszkała na ul Żwirki i Wigury Budynek naprzeciwko kamiennej Góry. Poniewaz kochałem tematyke morska ciagle spacerowałem po ,,,skwerze" Patrząc na okret Burza( wówczas była jeszcze Burza Statki Dalmoru Dar Pomorza i stateczki białej floty Poniewaz ciocia znała kapitana okretu szkolnego ISKRA miałem przyjemnosc popłynac tym żaglowcem Stare czasy Sopot Gdansk Byłem tez na koloniach letnik we Wrzeszczu Ul Pniewskiego Przy Jaskowej Dolinie. Lubiłem chodzic na plaże Sopot Kamienny Potok Ostatni raz byłem na pogrzebie cioci 22 lata temu Wstyd powiedziec Nie byłem od tego czasu w Trójmiescie Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 2. Po "Lilipucie" był w tym miejscu jeszcze przez pewien czas inny lokal [pamiętam wnętrze trochę jak z westernu....]

  OdpowiedzUsuń
 3. locale w Gdyni to bylo cos . Oczywiscie na pierwszym miejscu MAXIM , PANORAMA, ....itd . Do kapcia nie chodzilem bo bylem za smarkaty I bardziej bawila mnie dyskoteka w MDKu albo w domy Kolejarza oczywiscie odwiedzalo sie takie miejsca jak PALOMA ale lubilem BALBINE tak po skosie od kapcia . Moze nie byla to rewelacja ale na ciasko z dziewczyna mozna bylo wpasc . I komu topanie przeszkadzalo ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Nastały nowe,podobno lepsze czasy,jak dla mnie to czasy dla złodziei.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nastały nowe,podobno lepsze czasy,jak dla mnie to czasy dla złodziei.

  OdpowiedzUsuń
 6. W Kapciu, juz w koncowce lat 60-tych powstala "Plytorama" odpowiednik pozniejszej Dyskoteki.

  OdpowiedzUsuń