piątek, 16 sierpnia 2013

Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej w Gdyni

Na starych zdjęciach, tych z początków lat 30 – tych ubiegłego wieku, widać nieopodal plaży budynek o oryginalnej, ażurowej wieży, to budynek Instytutu Meteorologi i Gospodarki Wodnej Oddziału Morskiego w Gdyni. Budynek wybudowano już w 1930 roku (wieżę nieco później), przy ówczesnej ulicy Nadbrzeżnej, dziś Waszyngtona. Decyzję o budowie takiej instytucji podjęto w 1921 roku, lecz zlokalizowano ją w Wolnym Mieście Gdańsku.

W 1927 roku Oddział Morski PIM przeniesiono do Gdyni, równocześnie uruchamiając Obserwatorium Morskie. Pomyślano o sieci pomiarowej zlokalizowanej wzdłuż linii brzegowej naszego ówczesnego Wybrzeża. Utworzono też posterunki meteo, stację sygnalizacji przeciwsztormowej oraz stację magnetyczną, którą umieszczono na Helu.

Od 1931 roku wprowadzono całodobową służbę synoptyczną i międzynarodową służbę lodową. Komunikaty meteo podawano przez radio Gdynia, które zlokalizowano na wzgórzach Kępy Oksywskiej w pobliżu Portu Wojennego. Zaczęto też wydawać biuletyny i mapy prognostyczne, łącznie z biuletynem zlodowacenia Bałtyku. W ramach bieżących obserwacji prowadzone były pomiary wód Zatoki Gdańskiej, obejmujące takie parametry jak temperatura wody, zasolenie, natlenienie, składu chemicznego oraz prądów morskich.

Po wojnie, zasięg działalności Instytutu uległ znacznemu poszerzeniu, co spowodowane zostało wydłużeniem naszego morskiego Wybrzeża. Praktycznie ponad 90% instytucji i przedsiębiorstw związanych z gospodarką morską korzysta z usług PIM. Dalsze poszerzenie zadań i uprawnień PIM wynikło z połączenia służb meteorologicznych i hydrologicznych (!945 rok).

W 1957 roku wprowadzono też rejsowe badania meteorologiczne, hydrologiczne i hydrochemiczne. W ostatnich latach dużą uwagę przywiązuje się do badań z zakresu zanieczyszczeń wód naszych Zatok i akwenów pełnomorskich. Wyniki tych badań przekazywane są zarówno polskim jak też zagranicznym ośrodkom decyzyjnym, takim jak Państwowa Inspekcja Środowiska w Warszawie oraz Międzynarodowa Rada Badań Morza w Kopenhadze.

Nasz Oddział Morski prowadzi poza tym szeroką współpracę z zagranicznymi ośrodkami badawczymi, hydro i meteorologicznymi. Wyniki prowadzonych badań przez nasz IMGW służą zarówno działalności codziennej jak również do opracowywania ekspertyz i prac planistycznych w perspektywie lat.

Jak dotąd zasługi IMGW dla naszych morskich działań trudno przecenić.

Ile istnień ludzkich zdołano uchronić przed śmiercią, ile łodzi i kutrów, a także pełnomorskich statków prognozy IMGW ustrzegły od katastrofy?

Takich statystyk nikt nie prowadzi. Odnotowuje się tylko te wydarzenia, które zakończyły się tragicznie...

1 komentarz:

  1. Gdyby wszyscy brali do serca ostrzeżenia IMGW to może Heweliusz by nie zatonął :-(

    OdpowiedzUsuń