środa, 4 września 2013

Początki Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Już w 1927 roku pojawił się pomysł utworzenia w Warszawie muzeum poświęconego Marynarce Wojennej. Brak konsekwencji w działaniu, a następnie wojna sprawiły, że zamysł ten nie doczekał się realizacji. Do tego pomysłu powrócono już jesienią 1945 roku, gdy w Gdyni 2 września 1945 roku zorganizowano wystawę poświęconą obronie Wybrzeża we wrześniu 1939 roku. Zaczęto gromadzić zbiory o tej tematyce, które zaprezentowano marszałkowi Roli – Żymierskiemu w czasie jego wizyty w Gdyni w 1946 roku. Rozważano początkowo dwie lokalizacje dla placówki, Westerplatte względnie Sopot. Muzeum miało być filią Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, z którego miało przejąć część zbiorów z zakresu tematyki wojenno – morskiej. I znów minęło parę lat. Z początkiem 1953 roku do pomysłu powrócono po raz kolejny, gdy nieco wcześnie, bo w lecie 1952 roku zorganizowano wystawę. Część eksponatów tam prezentowanych przerzucono do Gdyni i to był zalążek naszego przyszłego muzeum.

W pobliżu gdyńskiej plaży znaleziono stosowny budynek, wprawdzie zdewastowany, lecz po remoncie odpowiedni, a przy nim plac dla eksponatów wielkogabarytowych, który to plac poszerzono o przyległą posesję przy-plażowej kawiarenki.

Uroczyste otwarcie placówki nastąpiło w dniu 28 czerwca 1953 roku, z okazji kolejnego Święta Morza. Wcześniej intensywnie gromadzono liczne eksponaty pochodzące z darowizn osób indywidualnych jak też muzeów krajowych. Gromadzono stare kotwice, miny morskie, elementy trałów, a także broń z różnych okresów historycznych. Zbierano też dokumenty, szczególnie z czasu II wojny światowej, elementy umundurowania, książki i czasopisma. Zbiory wzbogacono o obrazy o tematyce marynistycznej, głównie pochodzące z warsztatu Mariana Mokwy.

Na placu przed budynkiem muzeum zaprezentowano oryginalne działa okrętowe oraz te ze stanowisk lądowych obrony Wybrzeża, a także samolot, helikopter i wiele innych eksponatów wzbudzając szczególne zainteresowanie wśród dzieci.

Unikalne eksponaty i tanie bilety wstępu, a także bardzo atrakcyjna lokalizacja tuż przy plaży Gdynia Śródmieście, sprawiło że muzeum jest tłumnie odwiedzane po dzień dzisiejszy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz