czwartek, 28 czerwca 2012

Piłsudski w Gdyni.

1 lipca 1928 roku, odbyła się krótka wizyta Marszałka w Gdyni.

Powróćmy na chwilę do tamtego roku i przypomnijmy sobie te wydarzenia. Już prawie od roku żegluga przybrzeżna użytkowała wtedy dwa siostrzane statki zbudowane w gdańskiej stoczni, s/s Gdańsk i s/s Gdynia. Kolejne dwie jednostki zamówiono w stoczni brytyjskiej w Newcastle upon Tyme. Ich budowę rozpoczęto zimą na przełomie 1927/28 roku. Tak więc w krótkim czasie nasza flota przybrzeżna wzbogacić się miała o cztery nowe statki.

W kwietniu 1928 roku w stoczni Palmerska dwa statki zostały zwodowane, a ich chrzest wyznaczono na 1 lipca. Fakt ten gdyńskie morskie lobby na czele z ministrem Eugeniuszem Kwiatkowskim zdecydowało się wykorzystać dla popularyzacji spraw morski. Postanowiono mianowicie, że tym nowym statkom nadane zostaną imiona ,,Wanda” i ,,Jadwiga” - czyli imiona dwóch córek Marszałka. Stało się to pretekstem do przybycia Piłusudskiego do Gdyni, bo przecież tak ważne wydarzenie, w którym ukochane córki miały zostać matkami chrzestnymi, a statki otrzymać ich imiona, nie mogło odbyć się bez jego udziału...

Uroczystości chrztu urządzono na gdyńskim, drewnianym molo. Tu też odprawiona została uroczysta msza święta, którą celebrował biskup Dominik. Jeszcze w tym samym dniu statki weszły do eksploatacji. Z rejsu skorzystał też Marszałek, który w towarzystwie ministra Kwiatkowskiego popłynął ,,Jadwigą”.

Należy przypuszczać, że uroczystość ta przybliżyła Marszałkowi sprawy morza i Gdyni.

W tymże roku – 16 września – prezydentowi Ignacemu Mościckiemu, Marszałkowi Piłusudskiemu i ministrowi Kwiatkowskiemu za ,,Pieczołowitą opiekę” nadano Honorowe Obywatelstwo Gdyni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz