czwartek, 17 października 2013

Drukarnia Alfonsa Szczuki

Większość starych gdynian pamięta, że przez wiele lat w czasach PRL – u działała w naszym mieście Drukarnia Wojskowa. Mieściła się ona przy ul. Świętego Piotra. W zeszłym roku w lipcu budynek drukarni, o której tu mowa, został wyburzony, a szkoda, bo jej działalność to spory kawałek gdyńskiej historii.

Drukarnię tę założył Alfons Szczuka w 1937 roku. Zakład był nowoczesny i dobrze wyposażony. To też wkrótce zaistniał na naszym drukarskim rynku, pokonując nielicznych konkurentów. Dowodem prężności tej drukarni niech będzie fakt, że do września 1939 roku, wydrukowano tu ponad 30 tytułów czasopism i tzw. druków zwartych. Z usług drukarni korzystał „Kurier Bałtycki”, miesięczniki i kwartalniki poświęcone sprawom morza. Tu też drukowano „Komunikaty Instytutu Bałtyckiego”, wydawnictwo Polskiej Agencji Telegraficznej pt. „Wiadomości Bałtyckie”, wydawnictwo Polskiej Agencji Telegraficznej pt. „Wiadomości Portowe”, a nawet „Wiadomości Gdyńskiego Automobilklubu”.

Jednakże głównym klientem drukarni był „Kurier Bałtycki” gazeta o ponad regionalnym charakterze, chętnie czytana w kraju i za granicą, której nakład sięgał 10000 egzemplarzy. „Kurier Bałtycki” poza bieżącą informacją z Wybrzeża i Gdyni, prowadził też ciekawy dział kulturalno – Literacki, który powierzono znanemu literatowi Arturowi M. Swiniarskiemu. Prowadzony przez niego dział, z końcem października 1937 roku zamienione na dodatek pod nazwą „Tydzień Literacki”, w którym publikowali tacy pisarze jak Magdalena Samozwaniec, Tadeusz Bocheński i inni. Sam Swiniarski w 1938 roku zamieścił w tym dodatku swój poemat pt. „Słowo o Gdyni”.

W rubryce „Na marginesie” poruszano sprawy kaszubskie. Publikowali tu, bądź zamieszczano tu teksty, Majkowskiego, Sychty, Hejki i innych.

Z końcem 1938 roku „Tydzień Literacki” przestał się ukazywać, bowiem Swiniarski przeniósł się do stolicy, chociaż nadal nadsyłał swoje teksty do „Kuriera Bałtyckiego”. Pomimo zaniechania prowadzenia odrębnego działu literackiego, w „Kurierze Bałtyckim” nadal publikowano różne teksty o charakterze literackim, chociaż gwoli prawdy wspomnieć należy, że po odejściu Swiniarskiego z redakcji, publikowane teksty znacznie straciły na wartości.

W tym samym mniej więcej czasie pojawiła się „Ziemia Kaszubska”, gazeta o zupełnie innym profilu. Ukazywała się ona trzy razy w tygodniu, początkowo drukowano ją w Rumi – Zagórzu, a jej redaktorem był Paweł Burczyk. Ukazywała się ona od lipca 1937 roku, do lipca 1938 roku. Przejął ją B. Kiełbadrowski, a Burczyk odtąd podpisywał się jako „redaktor odpowiedzialny”.

Na koniec kilka zdjęcia budynku, w którym znajdowała się się drukarnia: 
Budynek przed rozbiórką (źródło)
Budynek w czasie rozbiórki (źródło)

Pod tym linkiem znajdują się inne ciekawe informacje dotyczące nieistniejącego już budynku przy ulicy Świętego Piotra. 

7 komentarzy:

 1. Oh... pamiętam jak moi rodzice zamawiali tam ulotki, druk wspaniały -nie do opisania :) Pozdrawiam i czekam na więcej ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie momenty przywołują wspomnienia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Historia tej drukarni zostanie jedynie wspomnieniem... a szkoda naprawde

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny wpis, tylko czemu trzeba było przeszukać cały internet w poszukiwaniu takiego konkretnego bloga.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie to wygląda! Dostarczyłeś mi mojej codziennej porcji ciekawostek :) Mam nadzieję, że będziesz kontynuować swoją pasję i napiszesz dla nas wiele nowych wpisów. Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Miło cofnąć się w czasie o te kilka lat i przypomniec sobie jak to kiedyś wyglądało. Ciekawe czy są zdjęcia tej drukarni jeszcze jakieś zachowane.

  OdpowiedzUsuń
 7. Postawiłem na drukarnię www.ccsdruk.pl! Świetnie poradzili sobie z moim zleceniem.

  OdpowiedzUsuń