sobota, 19 października 2013

Pierwsza gdyńska gazeta portowa

Jak już wcześniej pisałem, od 1928  roku Gdynia miała, swoją gazetę - „Dziennik Gdyński”. W tym samym czasie własnej gazety doczekał się gdyński port. Otóż od wiosny 1928 roku „Drukarnia Bałtycka” zaczęła wydawać drukiem „Ekspres Portowy”, którego redaktorem był Stanisław Bender. Zgodnie z nagłówkiem poruszona w gazecie tematyka dotyczyła naszego portu i zatrudnionych w nim ludzi. Gazeta ukazywała się nieregularnie, miała niewielki nakład i jak głosiła notka na pierwszej stronie, była niezależnym organem demokratycznym.

Mimo tej niebudzącej wątpliwości ideowej deklaracji była gazetą lewicującą, możliwe że nawet wspieraną finansowo przez Związek Zawodowy Transportowców, a więc pośrednio pod wpływem Polskiej Partii Socjalistycznej, liczącej się obok Stronnictwa Narodowego siły politycznej w Gdyni. „Ekspres Portowy” miał opinię gazety lewicującej również dla tego, że jego tytuł i nagłówki niektórych tekstów drukowano czerwoną farbą, co zapewne budziło u czytelników określone skojarzenia.

„Ekspres Portowy” wobec braku innych gazet o tematyce morskiej, pisał nie tylko o porcie, ale też o stoczniowcach, marynarzach, a nawet o rybakach. Publikowane teksty były obiektywne, często krytyczne wobec władz lokalnych i ogólnopolskich. To zapewne sprawiło, że gazetę w 1931 roku zdelegalizowano.

W moim z gazetą tą się nie spotkałem, co oczywiste, bowiem urodziłem się w 1934 roku. Moi rodzice czytali „Robotnika”, organ prasowy PPS. Po przeczytaniu tej gazety przez Ojca i wyrywkowo przez Mamę, zanosiliśmy gazetę do Draheimów na Strasznicę. Rodzina ta, o ile dobrze pamiętam, reemigrantów z Francji, mieszkała przy ul. Łubinowej, w niewielkim baraczku. Mój Ojciec kolegował się z Draheimem, bowiem pracowali w jednej „kolonie” brukarskiej i niekiedy w niedzielę spotykali się, grając w karty. W moich zbiorach zachowało się zdjęcie z sierpnia 1938 roku, z Kaszubskich Dożynek w Cisowej. Draheim, to ten w meloniku, a najmniejszy osobnik na fotografii, to autor tekstu.1 komentarz:

 1. DYGRESJA nt. dożynek w Cisowej...
  W NAC jest kilka zdjęć z tej uroczystości!
  Przykładowo:
  http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_1-G-2515.jpg
  http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_1-G-2516-1.jpg

  09-1938, relacja filmowa z Cisowej:

  http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/4289


  Życzę AUTOROWI miłego oglądania.
  Pana Rodzice zapewne też to widzieli i to "w realu"...

  OdpowiedzUsuń