poniedziałek, 15 lipca 2013

UNRRA w Gdyni

Już w lipcu 1945 roku, oczkując dostaw UNRRA dla Polski przystąpiono do naprawy nabrzeży w gdyński porcie. Planowano, że drobnica pochodząca z tych dostaw wyładowana będzie przy nabrzeżu Polskim, Rotterdamskim i Holenderskim. Poza samymi nabrzeżami naprawy wymagały też położone przy nabrzeżach magazyny, tory kolejowe i dźwigi. Sprawa była pilna, bowiem jak dotąd uruchomiono tylko nabrzeże przy basenie węglowym, do którego, jako pierwszy po wojnie zawinął 16 lipca 1945 roku fiński węglowiec s/s „Suomen Neito”.

Dostawy drobnicy w ramach pomocy UNRRA wymagały innej technologi wyładowczej, innych urządzeń, magazynów. To powodowało ów pośpiech. Poza tym eksport węgla wymagał intensyfikacji, a te zapewniały możliwości techniczne basenu węglowego.

12 września 1945 roku powołana została do życia Delegatura Rządu ds. Wybrzeża, z E. Kwiatkowski na czele. Poza odbudową i zagospodarowaniem Wybrzeża priorytetami Delegatury były: eksport węgla i import dostaw UNRRA. Na dostawy tej instytucji czekała cała zniszczona i wygłodzona Polska.

Pierwszy z ładunkiem UNRRA przybył do Gdyni amerykański s/s „Nishmaha”, a zaraz po nim nasz, powracający z wojennej włóczęgi 21 września 1945 roku s/s „Kraków”. I od teraz ruszyło.

Co dostarczała UNRRA? Odpowiedź brzmi wszystko, jedzenie, konie, parowozy, ubrania, kutry rybackie po prostu wszystko co jest potrzebne do normalnego życia.

W porcie powołano do istnienia specjalną firmę, która nadzorowała unrrowskie dostawy. Tym czasem węszący łatwy zarobek cwaniacy, robili wszystko żeby zarobić.

Wynoszono i wywożono z portu różne towary. Przedmiotem kradzieży były tak zwane towary kolonialne typu kawa, czekolada, papierosy, które później sprzedawano na gdyńskiej Hali Targowej. Powstały całe gangi przemycające towary z portu do miasta. Aby ukrócić ten proceder powołano specjalną komisję do wali z przemytem towaru, zorganizowano też przydziały tzw. deputaty w przedsiębiorstwach na terenie miasta. Wtedy to gdynianie poznali smak gumy do żucia, puszek mięsnych z koniną, czekolady o grubych tabliczkach, amerykańskich papierosów.

Na koniec rozszyfrujmy ów skrót UNRRA.

To angielska nazwa: United Nations Relief and Rehabilitation Administration.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz