niedziela, 2 grudnia 2012

Odnaleziony "Informator"


W moim podręcznym, gdyńskim archiwum natrafiłem ostatnio na szczególne wydawnictwo, o którego istnieniu z upływem lat zapomniałem. Odnalazłem mianowicie egzemplarz broszury noszącej tytuł "Gdynia informator", wydanej w 1968 roku, przez Miejski Komitet Kultury Fizycznej i turystyki w Gdyni. Wertując uważnie tą broszurę, poczyniłem szereg spostrzeżeń. Poza tym broszura wzbudziła wspomnienia czasów "późnego Gomułki. " Z zapomnienia wychynęły nazwy dziś już nie istniejących przedsiębiorstw, ich adresy, zakres ich działania - słowem wycinek gdyńskiej historii, nie tak odległej, a już częściowo zatartej przez upływ czasu.

Broszura oprawiona jest w tekturę, a na okładce widnieje herb Gdyni, dwie stylizowane sylwetki statków, dwie fotografie i fragment Stoczni i budynek mieszkalny przy Skwerze Kościuszki 13 oraz napis: "Gdynia Informator".

Okładka Informatora
"Informator" wydano w 20 tysiącach egzemplarzy. Autorem tekstu jest Kazimierz Małkowski, a zdjęcia wykonał Kazimierz Gosz.

Po słowie wstępnym następuje krótki opis dziejów Gdyni, dalej jest fragment wiersza K. Rusinka zaczerpnięty z książki "Ostatni kosynierzy" oraz zdjęcie Skweru Kościuszki z "Nataszą" - czyli pomnikiem Wdzięczności Armii Radzieckiej, który przez 37 lat "zdobił" Skwer (22.09.1990 został zdemontowany, a figurę przeniesiono na Cmentarz Wojenny w Redłowie),

W kolejnym rozdziale znajdziemy "Atrakcje turystyczne", a na stronie 9 wiadomości o historii gdyńskiego portu, a także nieco wiedzy o Stoczni. Tu też umieszczono kilka czarno-białych zdjęć z fragmentami portu i stoczni, a więc tematycznie związanych z treścią, rozdziału.

Dla osób przybywających do naszego miasta na str. 13 zaprezentowano trzy trasy spacerowa - od gmach Prezydium MRN na Kamienną Górę, od Dworca Głównego ul. 10 lutego na Skwer i do portu, oraz najdłuższą 4-godziną, od Prezydium lub ze Skweru wzdłuż brzegu Zatoki do Orłowa. Dalej mamy rozdział: "Informacje i ciekawostki" a w nim skrócone kalendarium naszego miasta, Jego rozwój przestrzenny. W środku, broszury - na stronach 16-17, znajduje się schematyczny plan portu z oznaczeniem poszczególnych basenów portowych i instytucji zlokalizowanych na terenie portu.

Kolejne strony zajmują reklamy sponsorów, którzy finansowali to wydawnictwo. Tu 7 reklam przedsiębiorstw handlowych, 5 reklam przedsiębiorstw przemysłu terenowego, a także reklamy biura podróży "Orbis" i MOSiR-u. Reklamy te to ciekawe źródło informacji o ówczesnych firmach i instytucjach. Znajdują się tu ich pełne nazwy, adresy np. restauracji, kawiarni, barów mlecznych i niektórych placówek usługowych.

Pod koniec "Informatora" znajdują się adresy i telefony. Na pierwszym miejscu w tych informacjach figuruje oczywiście Komitet Miejski PZPR, a kończy go adres i numer telefonu Portowej Straży Pożarnej.

Pod koniec - na wewnętrznej stronie okładki znaleźć można schematyczny plan Gdyni opracowany przez Jadwigę Lewandowską. Na stronie zewnetrznej są dwa zdjęcia - fragment plenerowej ekspozycji ówczesnego Muzeum Marynarki Wojennej, a także fragment plaży miejskiej i cześć Basenu Jachtowego.

No i jeszcze cena - 10 zł - ówczesnych pieniędzy.

2 komentarze:

 1. Bardzo przepraszam że zwracam uwagę tak Szanownemu Znawcy naszego Miasta, ale na okładce broszury nie widnieje, cytuję: "...i budynek Hotelu przy Placu Grunwaldzkim". Na frontowej obwolucie jest fotografia przedstawiająca budynek mieszkalny-Skwer Kościuszki 13 (wejście na zaplecze budynku również od ulicy Zygmuntowskiej.
  Znam doskonale ten budynek, gdyż moja ciocia zajmowała kawalerkę na ostatnim piętrze tego bloku. Widok z okien nie do zapomnienia...
  Z poważaniem
  Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za zwrócenie uwagi i gratuluję czujności, już poprawiam błąd w tekście.

   Usuń